test
x

Meme Kanserine Dikkat Çekildi

  Yazı Boyutu - 14 +

Osmangazi Belediyesi, ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ etkinlikleri kapsamında günümüzde en çok görülen kanser türlerinin başında gelen 'Meme Kanseri' konusunda kadın personele yönelik bilgilendirme semineri düzenledi.

Osmangazi Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak, Medicalpark Bursa Hastanesi doktorları Prof. Dr. Hüseyin Ayhan Kayaoğlu, Op. Dr. Derya Bingöl ve Uzman Klinik Psikolog Gözde Nilüfer Koçer katıldı. Prof. Dr. Kayanoğlu, kadın personele meme kanseri hakkında bilinmeyenler ve alınması gereken tedbirleri anlatılırken, Op. Dr. Bingöl de meme kanseri sonrası meme onarımları hakkında bilgiler verdi. Psikolog Koçer ise kanser sürecinde ruh sağlığı ve psikolojik destek konusunda personeli bilgilendirdi.

Türkiye'de kadınlarda görülen en sık kanserin meme kanseri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Hüseyin Ayhan Kayaoğlu, “Kadınlar kendilerini ihmal etmemeli. Akciğerden sonra dünyada en çok görülme oranına sahip kanser türü olan göğüs kanserine her kadının yakalanma riski var. Meme kanseri yayılmadan erken tespit edilirse, hasta yüzde 90 oranla yaşama şansına sahip. Bu yüzden erken tanı çok önemli. Erken tanı, tedavi başarısını hastalıktan hayatta kalma şansını ve yapılacak cerrahinin tedavi boyutunu etkileyen çok önemli bir etkendir. Tüm kadınların hiçbir şikayetleri olmasa da yılda bir kez hekim muayenesinin yanında mamografi çektirmelerini öneriyoruz” dedi.

Seminer sonunda yapılan çekiliş ile 10 personele, tercihlerine göre genel cerrahi muayenesi, meme usg ve mamografi çekimi hediye edildi.

Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü 

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :