x

Osmangazi Belediyesi Kültür Turları Başladı

  Yazı Boyutu - 14 +

Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen geleneksel kültür turları, Çanakkale gezisi ile başladı.

Çanakkale, Konya ve Edirne’yi kapsayan turların ilk kafilesini yolcu eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Çanakkale, Türk tarihinde apayrı bir yere sahip şehrimiz. 100 yıl önce bir devrin battığı yer. O haçlı zihniyeti, 100 yıl sonra yine bu ülkeyi ele geçirmek için 15 Temmuz saldırısını gerçekleştirdi. Gezilerdeki amacımız, halkımızın Çanakkale, Edirne ve Konya gibi tarihi ve kültürel miras yönünden önem arz eden şehirleri gezip tanımalarını sağlamak” diye konuştu.    

Hüdavendigar Mahallesi’nden hareket eden gezinin ilk kafilesini Mihraplı Parkı önünden yolcu eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yolculuk öncesi geziye katılan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Her yıl düzenledikleri gezilerin amacının, geçmişi kahramanlıklarla dolu bu milletin, tarihini, kültürünü iyi tanımasını sağlamak olduğunu söyleyen Dündar, “Şunu asla unutmamak lazım, düşmanlarımız asla uyumuyor. Bizi bölüp parçalamak için sürekli bir arayış içerisinde, sürekli bir mücadele ve beklenti içerisinde. Türkiye olarak bizlerin büyüyüp gelişmesini, güçlenmesini istemeyen hainler, en son 15 Temmuz hain darbe girişimi ile bu yüzlerini bir kez daha gösterdi. Çanakkale’de gezdikçe pek çok kahramanlık hikayelerine tanık olursunuz. Bugün dünyanın en güçlü ekonomisine sahip Japonya, sahip olduğu bu gücü geçmişini unutmayarak elde etmiş bir ülke. Çocuklarını atom bombasının atıldığı yerlere götürüp gezdiren ve o günlerden bu günlere nasıl geldiklerini anlatan Japonlar gibi bizler de kendi tarihimize sahip çıkmalı, atalarımızın fedakarlıklarını en iyi şekilde öğrenmeliyiz. Öyle ki, daha atamız Fatih Sultan döneminde, Çanakkale Boğazı’na Haçlıların saldırılarını durdurmak için Settül Bahir ve Kilit Bahir adıyla 2 kale yapılmış. Ve ondan tam 462 yıl sonra yapılan o kaleler bu milletin kaderinin belirlenmesinde çok önemli bir yere sahip olmuş. Çanakkale savaşlarında bu ülkeyi yok etmek isteyen düşmanlar, 462 sene önce yapılmış bu kaleler sayesinde denize gömülerek bu ülke, bu millet kurtulmuş” dedi.

Haçlı zihniyetinin tarih boyunca ülkemiz üzerindeki emellerinin değişmediğini, bunun en son örneğinin de 15 Temmuz olduğunu belirten Başkan Dündar, “Yine o haçlı zihniyeti, Çanakkale’den 100 yıl sonra yine bu ülkeyi ele geçirmek için 15 Temmuz saldırısını gerçekleştiriyor. Hem de, bu yılın G-20 ülkeleri arasında Çin ve Hindistan’ın ardından en hızlı büyüme gösteren ilk 3 ülkeden birisiyken. Böylesine başarılı bir yönetim varken. Hainler emellerinden vazgeçmiyor. Bizler bir araya gelerek bu hain saldırıyı def ettik. Belediye olarak düzenlediğimiz bu tür gezilerle, tarihimizin, kültürümüzün öğrenip tanınmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca, insanımızın gezip dolaşması, ülke ekonomimize de katkı sağlamış oluyor. Ben düzenlemiş olduğumuz turların kazasız, belasız geçmesini diliyorum” diye konuştu.

Başkan Mustafa Dündar, Başkan Yardımcıları Halil Döner, Cem Kürşad Hasanoğlu ve Erkan Albayrak’ın da katıldığı uğurlama töreninde, gezinin ilk kafilesi 3 otobüsle Çanakkale’ye uğurlandı.

Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü 

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :
Soğanlı Kentsel Dönüşümü CANLI İZLEYİN