test
x

NİKAH İŞLEMLERİ

  Yazı Boyutu - 14 +

3080 Sayılı Evlenme Yönetmeliğinin ilgili maddeleri ve genelgelerine göre evlenme başvurularının kabul edilmesi, Osmangazi Belediye Başkanı adına vekaleten evlenme akdinin gerçekleştirilmesi ve Osmangazi Nüfus Müdürlüğü'ne bildirim yapılması Evlendirme Memurluğu'nun sorumluluğunda bulunmaktadır.
​​​
Evlenmek İçin Başvuruda Bulunan Çiftlerden İstenen Belgeler

1-Nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri

2-Aile Hekimliğinden Sağlık Raporu(Fotoğraflı  ve Doktor Onaylı)

3-3'er adet vesikalık fotoğraf(Son Altı Ay İçinde Çekilmiş)

         
*Başvuruyu TC Kimlik ile Çiftler Şahsen yapacaktır.
*İmzasız,Mühürsüz ve Eksik evrak ile müracaat kabul edilmemektedir.

*Evraklarınız hazırlandığı tarihten itibaren 6 ay süresince geçerlidir.
*Telefondan gün ve saat rezervasyonu yapılmaz.
*Boşanmış çiftlerin müracaat esnasında  TC kimliklerinin yenilenmiş olması gerekmektedir.


YABANCI UYRUKLU KİŞİLER İÇİN GEREKLİ BELGELER

1)PASAPORT ASLI
2)DOĞUM BELGESİ 
3)MEDENİ HAL(BEKARLIK BELGESİ)
4) İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN SAĞLIK RAPORU
5)3 ADET FOTOĞRAF
ALMANYA-HOLLANDA-AVUSTURYA-İSPANYA-İTALYA-BELÇİKA-İSVİÇRE-LÜKSEMBURG-PORTEKİZ-MOLDOVA-YUNANİSTAN-POLONYA  VATANDAŞLARI:
Ülkelerinden Doğum Belgesi ve Evlenme Ehliyet belgesi   belegeyi veren makamın imzası,tarihi,mühür, ve damgası konulmuş olması şartıyla 17 ve 20 no'lu sözleşmeler  gereği Uluslararası çok dilli olacaktır.Getirilen bu belgelerin ayrıca tercümesine gerek yoktur.(Formül A/Formül B)

İNGİLTERE Vatandaşları :
 İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğinden (AFFİDAVİT) Medeni hale ilişkin yeminli beyannameyi alacaklar ve  İstanbul'daki İlçe Kaymakamlığı  veya Ankaradaki Dışişleri Bakanlığına onaylattıracaklardır.

FAS Vatandaşları :  
İstanbul'daki Başkonsolosluğu  veya Ankara Büyükelçiliğinden Evlenme Hukuki  Ehliyet  ve Doğum belgesini alıp İstanbul'daki konsolosluğun bulunduğu ilçe kaymakamlığına veya Ankara'daki Dışişleri Bakanlığına onaylattırmak zorundadır.

Diğer Ülke Vatandaşları  ise kendi ülkelerinden Medeni halini gösteren (BEKARLIK) belgesi ve (DOĞUM BELGESİ)ni LAHEY devletler özel hukuku sözleşmesi gereği APOSTİLLE  tasdikli alacaklar ve TÜRKİYE'de Yeminli tercümanda çevirisini yaptırıp Notere onaylatacak aslı ile tercümesini birlikte  getirecekler.
Belgelerde eğer APOSTİLLE  yok  ise bu belgeleri kendi ülkesindeki Türk Büyükelçiliğine veya İstanbul'daki kendi ülke Başkonsolosluğuna onaylatıp konsolosluğun bulunduğu ilçe  Kaymakamlığı'na veya  Ankara'da kendi ülke Büyükelçiliği ile TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'na onaylatmak mecburiyetindedirler.

EVRAKLAR TÜRKÇE DEĞİL İSE NOTER TERCÜMESİ ŞARTTIR.

Tercümelerde harf hatası bile olmamalıdır.

​ ​
                                                                             2024 YILI OSMANGAZİ BELEDİYESİ NİKAH İŞLEM ÜCRETLERİ

    T.C.
OSMANGAZİ BELEDİYESİ
HAFTA İÇİ  ÜCRET (MESAİ SAATLERİ İÇERİSİNDE) 730,00 TL 
           2024 YILI HAFTA SONU ÜCRETLERİMİZ
TERCİH EDİLEN NİKAH SAATİ BÜYÜK SALON    
MERİNOS NİKAH 
SALONU
KÜÇÜK SALON
MERİNOS TARİHİ TREN
İSTASYONU
11:00-11:30

1.505,00 TL

1.305,00 TL
12:00-12:30-13:00-13:30-14:00-14:30-15:00
15:30-16:00-16:30-17:00-17:30
2.205,00 TL 1.605,00 TL
18:00-18:30-19:00 2.605,00 TL 2.105,00 TL

** Nikah tarih ve saati, başvuru sonrasında Nikah Memuru tarafından çiftlerin istediği tarih de göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.
** İzin belgesi almak isteyen kişiler; yukarıdaki evrakları tamamladığında resmi ikamet adresinin bağlı bulunduğu belediyenin evlendirme memurluğuna başvuru yapmalıdırlar.
** Bu belgeler alındıkları tarihlerden itibaren 6 ay süre ile geçerlidir.
**Telefonda gün ve saat rezervasyonu yapılmamaktadır.
Hafta içi başvuru 08:00-12:00-13:00-17:00 saatleri arasında yapılabilmektedir.
**Müracaat sırasında taraflar fotoğraflı nüfus cüzdanlarını göstermek zorundadırlar.Fotoğraflı nüfus cüzdanı gösterilmediği takdirde evlendirme memuru müracaatı kabul etmez.
*Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesinden iddet müddeti kararı almaları zorunludur.Mahkeme kararının aslı müracaat esnasında terslim edilecektir.
*Daha önce evlenme,boşanma veya ölüm varsa nüfus cüzdanlarına işlenmiş son medeni halleri .
**Mal ayrılığı talebi olanlar,noterden işlem yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİNİ müracaat işlemi sırasında yanlarında getirilecektir.(1 asıl,1 fotokopi)
**Kızlık soyadını kullanmak isteyenler müracaat işlemi esnasında kayıt masasından soyadı dilekçesini doldurmak zorundadırlar .
**16 yaşını doldurup, 17'sinden gün alan adaylar Aile Mahkemesinden izin belgesi 17 yaşını bitirip,18 yaşından gün alan adaylar noterden alınmış anne bana muvafakatnamesi ile evlenebilirler.(Anne veya babadan biri ölmüş veya ayrılmış ise velayet nüfus kaydı ile belgelenecektir.)MUVAFAKATNAME ALINMADIYSA BAŞVURU ESNASINDA ANNE VE BABA NÜFUS CÜZDANLARIYLA ŞAHSEN BULUNMAK ZORUNDADIR.
**Sağlık raporları mutlaka aile hekimliğinden alınacak yada toplum sağlık merkezleri tarafından verilen sağlık raporları geçerlidir.Özel sağlık kuruluşlarının verdiği sağlık raporları geçersizdir.
**Evlenecek kişi müracaat işlemini vekil olarak atadığı kişi vasıtası ile de yürütebilir.Bunun için noterden özel vekaletname düzenlenmesi ve bu vekaletnamede vekalet veren ile vekili ve evleneceği kişinin tam kimlikleri ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve noter tasdikli aslı olması şarttır.

Nikah Dairesi Tel: 0 224 271 24 44

MERİNOS NİKAH DAİRESİ

MERİNOS TREN İSTASYONU

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :