test
x

Yaralı Leylek Tedavi Altına Alındı

  Yazı Boyutu - 14 +

Osmangazi Belediyesi, bir işyerine giren yaralı leyleği tedavi altına aldı. Dünyanın ilk hayvan hastanesinde muayene edilen leyleğin aç ve susuz kaldığı için bitkin düştüğü, bu yüzden de uçamadığı belirlendi.

Çiftehavuzlar Mahallesi’nde yer alan bir iş yerine uçamayan leylek girdiği yönünde ihbar alan Osmangazi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, hazırlıklarını yaparak adrese gitti. Oto yıkama olarak faaliyet gösteren işyerinin bir köşesinde başını duvara yaslamış olarak duran leyleğin yanına giden ekipler, leyleği yakalayarak ilk müdahaleyi işyerinde yaptı. Ekipler, sağlık durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve gerekli muayeneyi uygulamak adına yaralı leyleği dünyanın ilk hayvan hastanesi olan Gurabahane-i Laklakan’a götürdü.

Sakatlanmış ve yaralı leyleklerin bakımının yapılması amacıyla 19. yüzyılda kurulan ve Türkiye'nin ilk hayvan hastanesi olan 'Gurabahane-i Laklakan'da veteriner hekim tarafından sağlık kontrolü yapılan leyleğin eklem yerlerinde herhangi bir sıkıntı olmadığı, aç ve susuz kaldığı için bitkin düştüğü belirlendi. Osmanlı tarafından uzun yıllar önce başlatılan bu hizmeti günümüzde en güzel şekilde sürdüren Osmangazi Belediyesi, yaralı leyleği yapılan muayenenin ardından Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne teslim etti.

Leyleğin sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Osmangazi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dilek Yosun, “19. yüzyılda düşkün leylekler için kurulan Gurabahane-i Laklakan, günümüzde de kuruluş amacına uygun olarak yaralı leylekler ve diğer göçmen kuşların bakım ve tedavisi için hizmet vermeyi sürdürüyor. Gelen ihbar üzerine ekiplerimiz Çiftehavuzlar Mahallesi’nde yer alan iş yerine giren leyleği tedavi etmek için Gurabahane-i Laklakan’a getirdi. Burada yapılan muayenede leyleğin kanat ve bacaklarında herhangi bir sıkıntı olmadığı anlaşıldı. Sıcak havalardan dolayı susuz kalan ve yeterince beslenemediği belirlenen leyleğin halsiz kaldığı için uçamadığı tespit edildi. Gerekli olan bakım ve tedavilerinin yapılmasının ardından ekiplerimiz tarafından Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne sevki yapılacaktır” dedi. 

Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :