test
x

İSTİHDAM MERKEZİ

  Yazı Boyutu - 14 +

‘İş’te Osmangazi Farkı

İş ve Eleman Arayanların Adresi;

http://insankaynak.osmangazi.bel.tr

Osmangazi Belediyesi’nin, istihdama katkı sağlamak amacıyla, vatandaşların iş ve eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik geliştirdiği ‘Osmangazi Belediyesi İstihdam Merkezi’ projesi, iş arayanlara iş, eleman arayanlara da eleman bulma imkanı sağlayarak, işçi ve işveren arasında köprü oluyor.

Osmangazi Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirilen ‘Osmangazi Belediyesi İstihdam Merkezi’ projesi, ilçede yaşayan vatandaşların iş ve eleman taleplerini internet üzerinden karşılamak amacıyla geliştirilmiş bir proje. Belediye sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların iş ve eleman başvurularını internet üzerinden yaparak, yine belediye bünyesinde faaliyet gösteren İş-Kur masasına direkt başvurmalarına olanak sağlayan bilgisayar yazılım programı sayesinde, işsiz olup iş arayan vatandaşlar işe, eleman ihtiyacı olan işyeri sahipleri de sistem üzerinden istedikleri elemana kavuşuyor.

Bu güne kadar geliştirdiği her bir proje ile farkındalık yaratan, bir çok yerel yönetime örnek teşkil edecek çalışmalara imza atan Osmangazi Belediyesinin geliştirdiği ‘Osmangazi Belediyesi İstihdam Merkezi’ projesinin, istihdama çok büyük bir katkı sağladığını ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “Hızla gelişen ülkemizde vatandaşların istihdamı son derece önemli. Bizler, çalışmak isteyen ve bu amaçla bir iş arayan vatandaşlarımızla, eleman ihtiyacı olan işverenleri buluşturalım istedik. Bu amaçla daha önce belediyemiz bünyesinde İş-Kur masasını kurmuştuk. Gelişen teknolojiyi de kullanarak vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla, işçi ve işvereni dijital ortamda buluşturacak bir çalışma gerçekleştirdik. Buna göre,  iş arayan kişilerin otomatik CV oluşturarak, eleman arayan firmalar da firma bilgilerini ve eleman taleplerini girerek, geliştirmiş olduğumuz web arayüzü sayesinde iş görüşmesi bilgilerini mail yoluyla alabilirler. Başvurular ile ilgili hareketleri de, yine kurmuş olduğumuz bu sistemde oluşturdukları hesaplar üzerinden takip edebilirler” dedi.

İş ve eleman ihtiyacı için sistemi kullanmak isteyen vatandaşların, http://insankaynak.osmangazi.bel.tr adresinden ulaşabileceklerini söyleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Sistem, YBS programları ile entegre çalışan, ‘Osmangazi İş-Kur Masası’ üzerinden iş-aday eşleştirmesinin yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır. İş-Kur il müdürlüğü ile imzaladığımız protokol çerçevesinde daha önce kurmuş olduğumuz İş-Kur masasında, bu güne kadar 8 bin 447 erkek, 8 bin 835 kadın özgeçmiş oluşturarak müracaatta bulundu. Bunlardan 619’u işe yerleştirildi. Ayrıca, iş arayan vatandaşlarımızın yanı sıra, 1.772 firma sistem üzerinden personel talebinde bulundu. Nisan ayından bu yana aktif olan istihdam merkezi üzerinden de 222 yeni iş başvurusu alındı. Geliştirdiğimiz ve uygulamaya koyduğumuz bu projemiz sayesinde, gelişen teknolojinin imkanlarından da yararlanan vatandaşlarımız, artık kapı kapı dolaşarak iş aramak, iş başvurusu için işyerlerine kadar gitmek zorunda kalmıyor” diye konuştu.

Sistem sayesinde, Osmangazi Belediyesi internet sitesine özgeçmiş bırakan adaylar ile personel arayan firmaların karşılaştırılarak, uygun bir iş bulunduğunda merkezden kendilerine haber verildiğini söyleyen Başkan Dündar, “Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan işsizlik meselesinin çözümü konusunda, bizlerde çalışıyoruz. Şunu belirtmeliyim ki, en önemli sıkıntı vasıfsız iş gücü. 5 yıl 2 ay sonunda yapmış olduğumuz değerlendirmede görüyoruz ki, iş var, ancak bu işlere uygun vasıflı eleman yok” diye konuştu.

Osmangazi İş-Kur hizmet noktası sayesinde vatandaşların daha çok Güvenlik, Pres Operatörü, Temizlik Elemanı, Çağrı Merkezi Elemanı, Kurye, Üretim Elemanı, Vasıfsız Eleman, Kalite Kontrol, Beden İşçisi, Gazaltı Kaynak, Meydancı, Forklift Operatörü sektörlerinde işe girdiğini belirten Dündar, hizmet noktalarının artmasıyla beraber istihdamın da artacağını belirtti.E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :