test
x

Fidan Han Restorasyonu Projesi

  Yazı Boyutu - 14 +

1400 lü yıllarda, Fatih’in sadrazamlarından Mahmut Paşa tarafından yaptırılan ve dünden bu güne önemli bir ticaret merkezi olma özelliğini elinde bulunduran Fidan Han, Bursa’nın kalbi diyebileceğimiz bir noktada, Tarihi Hanlar Bölgesi içerisinde yer almaktadır.

Yaklaşık 4350 m2 alanda dikdörtgen yapıda ve iki katlı olarak inşa edilmiştir. Alt katta 48 üst katta 50 olmak üzere toplam 98 adalıdır. Odaların önü altta ve üstte revak ile çevrelenmektedir. Hanın doğusunda eskiden konaklamaya gelenlerin atlarını bağladıkları ahır ve depoların bulunduğu İç Fidan Han denilen tek katlı, ikinci bir avlulu bölüm olduğu eski haritalardan tespit edilmiştir.

Doğu cephesinden geçilen ahır kısmı, yıllar içerisinde yavaş yavaş yok olmuş ve yerine hiçbir estetik değer taşımayan, Han’ın mimari görüntüsünü olumsuz yönde etkileyen dükkânlar inşa edilmiştir.

2007 yılında Osmangazi Belediyesi Fidan Han’ın rölövelerini hazırlamış ve rölöveler, 2010 yılında Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştır.

Fidan Han Derneği’nin restorasyon talepleri üzerine, 2015 yılında Belediyemizce Fidan Han Restorasyon ve ve İç Fidan Han Rekonstrüksiyon projeleri hazırlanmıştır.

Restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile Fidan Han yepyeni bir imaj kazanacak, başta Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi olmak üzere, kentin ticaret ve turizm fonksiyonları canlanacaktır.

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :