test
x

Hisar Arkeopark

  Yazı Boyutu - 14 +

Mollagürani mahallesinde bulunan tarihi yapı;

  • 5009 ada üzerinde yapımı devam eden projenin kamulaştırma çalışmalarına 2013 yılında başlanmış olup 6.541,62 m² alan üzerinde toplamda 21 parsel kamulaştırılmıştır. Kamulaştırılan 15 bina yıkılarak temelleri temizlendi ve alana bitki temizliği yaptırılıp ilaçlama yapıldı.
  • 400 m² alan üzerinde ilk kazı çalışmaları 2014 yılında başlandı ve kazı çalışmaları 2022’de tamamlanmıştır.
  • Hisar bölgesi çalışmalarında Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait; sikkeler, pişmiş toprak künkler, hamam ve çarşı gibi yapılara ait olduğu düşünülen duvar kalıntılarına rastlandı.
  • Çalışmalarda ortaya çıkarılan, 2'inci ve 3'üncü yüzyıla ait olduğu düşünülen Mitras Mozaiği’nin de diğer bulunan eserler ile birlikte müzede yerini alması bekleniyor.
  • Roma dönemine ait mozaiğin özelliği ise güneşin bir yıllık süre içinde 12 büyük takım Yıldızının içinden geçişini tasvir ediyor olması. Ayrıca burçları, 4 mevsimi, gündönümlerini ve ekinoksları simgeleyen mozaik hayvan ve doğa figürleriyle kaplı. Mozaiğin orta kısmında ise güneşi simgeleyen “Mithra” betimlenmiş.

Çevre düzenlemesi kapsamında 400 m²  kütüphane,  200 m²  karşılama binası, kazı alanı içerisinde 90 m² büyüklüğünde mozaik sergileme ve 270 m²  yürüyüş yolu yapılması planlanmaktadır. Ayrıca Hisar Arkeopark'ı diğer müzelerden ayıran özelliği, taşınır taşınmaz sergilerin, açık hava müzesinde sergilenecek olması. Bu projeyle sadece Osmangazi'ye değil Bursa'ya da yeni bir soluk getirecek.

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :