test
x

İç Fidan Han Rekontstrüksiyon Projesi

  Yazı Boyutu - 14 +

Tarihi Hanlar Bölgesi’nde yer alan İç Fidan Han, Fatih Sultan Mehmet’in sadrazamı olan Mahmut Paşa tarafından 1400 lü yıllarda yaptırılmıştır. Fidan Han’ın ahırları ve deposu olarak kullanılmıştır. Batı kısmından kemerli bir kapı ile Fidan Han’a girişi bulunmaktadır.

1855 depremi ile harap hale gelen İç Fidan Han, 1862 Suphi Bey Haritasında Fidan Han’ın doğusunda bariz olarak görülebilmektedir. 1924-1932 yıllarında hazırlanmış haritada Yeni Hal olarak gösterilmiştir.

Osmangazi Belediyesi tarafından çarşı düzenleme çalışmaları kapsamında, 2015 yılında çalışmalar başlatılmıştır. Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından; kaynaklarda Fidan Han’ın ahırlar ve depo kısımlarına ait yapı temellerinin araştırılması amacıyla, İç Fidan Han’da kazı yapılması istenmiştir.

1000 m2 alanda başlatılan ve 4 ay süren, metruk yapıların yıkımı ve devamında yapılan araştırma kazıları sonrasında, İç Fidan Han’ın temelleri ve sınırları ile ilgili bulgular ortaya çıkmıştır.

Bu ilk etap çalışmasının ardından dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan kalıntıların ve bulguların korunduğu, aynı zamanda ticaret fonksiyonu işlevselliğini koruyan ve arttıran yeni bir kütle oluşturulacaktır.

Avrupa’da örneklerine rastladığımız Müze Çarşı konsepti, Fidan Han ile birlikte Bursa’daki ilk uygulama olacak ve koruma bilincinin gelecek nesillere aktarılmasında doğru örnek olacaktır.

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :