test
x

Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi

  Yazı Boyutu - 14 +

Tarihi Kayhan Çarşısı içinde yer alan Şadırvanlı Han, 19. yüzyıl sonlarında inşa edilmiştir. Aynı parsel içerisinde yer alan dükkanlar ile birlikte yaklaşık 600 m2 lik bir alana sahiptir. İki katlı ahşap han yapısı, avlusunda eskiden varlığı bilinen şadırvanının olması sebebi ile “Şadırvanlı Han” olarak anılmaktadır.

Şadırvanlı Han, yakın geçmişe kadar Tarihi Kayhan Çarşısı içerisinde aktif ticaretin yapıldığı bir alanda, alt katı dükkan, üst katı konaklama amaçlı kullanılarak önemli bir rol oynamıştır. Bursa’da ticaret anlayışının değişmesi ile Şadırvanlı Han gibi birçok han, terkedilmiş ve atıl duruma gelmiştir. Yapılan restorasyon çalışması; sayıları çok azalmış, küçük ölçekli mütevazi ahşap hanlar içerisinde yer alan bu hanı, görünür kılarak tekrar ticaret hayatına ve kültürel mirasımıza kazandırmıştır.

2018 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları 2019 yılında tamamlanmıştır. Sosyo-kültürel tesis olarak işlevlendirilen han yapısı içerisinde, çeşitli kursların verilebileceği derslikler ve toplantı salonları bulunmaktadır. Açıldığı günden bu yana gençlerin kaliteli zaman geçirdikleri, verilen eğitim ve kurslar sayesinde birçok öğrencimizin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayan odak noktalarından biri haline gelmiştir.

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :