test
x

Surüstü Konağı(Hukukçular Lokali)

  Yazı Boyutu - 14 +

 
      Osmangazi Belediyesi’nin Bursa’nın tarihi yapılarını ve sivil mimari yapılarını ayağa kaldırarak sosyal ve kültürel merkez olarak hizmete sunduğu projelerden biri olan Sur Üstü Konağı 1940 yılından günümüze geliyor.
Surüstü Konağı, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayı ile gerçekleştirilen rekonstrüksiyon çalışmasının ardından özgün haline kavuştu. Muhteşem manzarası ve kaliteli hizmet anlayışı ile Bursa’nın vazgeçilmez sosyal tesislerinden biri olan Surüstü Konağı, restoran ve kafe olarak hizmet veriyor.

       Osmanlı Dönemine ait surların üzerinde yer alan Surüstü Konağı Bursa’nın panoramik görüntüsüne sahip Cumhuriyet Dönemi’nin nadide eserleri arasında yer alıyor.
Dönemin mimari izlerini taşıyan Surüstü Konağı iki kat olarak inşa edildi. 526 m² bodrum, 485 m² zemin, 485 m² 1. Kat ve 878 m² bahçeden oluşan Konak, surların üzerinde eşsiz Bursa manzarası karşısında yer alıyor. Manzarası ve yerel dokusu ile kısa sürede kentin gözde mekanları arasında yerini alan Surüstü Konağı, 1940’lı yıllarda yapılmış olmasına rağmen özellikleri bakımından korunması gereken yapısal, sanatsal, mekansal ve estetik özellikleri taşıyor.


E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :