test
x

Tahtakale Çarşısı İç Havlu Sağlıklaştırma Projesi

  Yazı Boyutu - 14 +

Bursa’nın eski yerleşim yerlerinden olan Tahtakale Mahallesinde bulunan ve yapımı 15.yy başına tarihlenen,  anıtsal yapı olarak tescilli Han, kaynaklarda Tahtakale – Yoğurt veya Bayezid Paşa Hanı olarak bilinmektedir. Günümüzde çok az bir kısmı ayakta olan bu hanın iç avlusu çevre köylerden gelen köylülerin ürünlerini sattığı “Köylü Pazarı” olarak işlevini devam ettirmiştir.

Kentin merkezinde bulunan ve her gün yüzlerce insanın alışveriş için geldiği bu pazarın, güncel kullanıma uyumlu, daha sağlıklı ve görüntü olarak Bursa’nın siluetine yakışacak bir duruma getirilmesi için 2013 yılında proje çalışmaları başlatılmıştır.

2019 yılında tamamlanan çalışmalar ile 54 dükkanın cephesi yenilenmiş, çok kötü duruma gelmiş 5 dükkanın da rekonstrüksiyon uygulaması yapmak üzere projeleri hazırlanmıştır. Avluda yaklaşık 1500 m2 alanın zemin kaplamaları ve pazarcı tezgâhları tekrar düzenlenerek hem bölgedeki esnafın hem de kullanıcılarının konforu sağlanmıştır. Yapılan restorasyon çalışması, tarihimizi koruyan kültürümüze hizmet eden bir proje olmasının yanı sıra ticaret hacmini arttıracak ve unutulan geleneklerimizi yeniden canlandıracak bir projedir.

 

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :